Поздравление Главы Чувашской Республики Михаила Игнатьева с Днем эколога

Хисеплӗ ентешӗмӗрсем!

Сире Пӗтӗм тӗнчери тавралӑха сыхламалли кун ячӗпе, мӗнпур эколога вара – професси уявӗпе саламлатӑп!

Ҫут ҫанталӑкпа вырӑнлӑ усӑ курасси, тавралӑх хутлӑхне тата ҫут ҫанталӑк пу­янлӑхӗсене сыхласа упрасси – патшалӑхпа обществӑн чи пӗлтерӗшлӗ тӗллевӗсенчен пӗри.

Чӑваш Ен чылай ҫул хушши ӗнтӗ ҫӗршыври экологи лару-тӑрӑвӗ лайӑх шайри регионсен шутне кӗрет. Ҫак ҫитӗнӗве эпир пӗрлехи ӑнӑҫлӑ ӗҫӗмӗре пула тата тӑван ҫӗре чунтан юратнӑран тума пултартӑмӑр.

Республикӑра тавралӑх хутлӑхне сыхлас сферӑра тухӑҫлӑ ҫӗнӗ технологисем, экологи хӑрушсӑрлӑхне ӳстерме тата ҫут ҫанталӑк пуянлӑхӗсене сыхласа упрама пулӑшакан пысӑк пӗлтерӗшлӗ проектсем ӗҫе кӗреҫҫӗ.

Ҫывӑх вӑхӑтри ултӑ ҫуллӑх тапхӑрти пирӗн тӗллев – «Экологи» наци проектне пурнӑҫланӑ май республика территорийӗнчи ирӗк памасӑр йӗркеленнӗ пӗтӗм ҫӳп-ҫап вырӑнне пӗтересси, Атӑла сыватас енӗпе тумалли ӗҫсене пурнӑҫласси, юхан шывсене тасатасси, ӗҫмелли шыв пахалӑхне лайӑхлатасси, симӗс хутлӑхсен лаптӑкӗсене пысӑклатасси.

Пӗлтӗр Питтукасси тата Илпеш ялӗсен ҫывӑхӗнчи ҫӳп-ҫап вырӑнӗсене йӗр­кене кӗртессипе ҫыхӑннӑ ӗҫсене вӗҫлерӗмӗр. Ҫапла майпа Шупашкарпа Ҫӗнӗ Шупашкар хулисенче тата Шупашкар районӗнче пурӑнакан ҫынсемшӗн питех те пӗл­терӗшлӗ ҫивӗч ыйтӑва татса патӑмӑр, 34 гектар ытла ҫӗре хуҫалӑх ҫаврӑнӑшне кӗрт­рӗмӗр.

2015 ҫултан пуҫласа 2019 ҫулччен пӗтӗмӗшле калӑпӑшӗ 3 350 яхӑн гектарпа танлашакан вӑрман лаптӑкне чӗртсе тӑратнӑ. Ҫав вӑхӑт хушшинче пирӗн вӑрман­сенче пурӑнакан тискер чӗрчунсемпе вӗҫен кайӑксен шучӗ темиҫе хут ӳсрӗ.

Пӗрлехи вӑйпа эпир палӑртнӑ пӗтӗм тӗллеве пурнӑҫлассине, тӑван ҫӗрӗмӗрӗн сайра йышши ҫут ҫанталӑк пуянлӑхӗсене упраса хӑварса малалла ӳстерсе пырассине ҫирӗппӗн шанса тӑратӑп!

Ҫут ҫанталӑка типтерлӗн сыхласа упранӑшӑн тата уншӑн ырми-канми тӑрӑш­нӑшӑн пурсӑра та тав тӑватӑп. Ҫирӗп сывлӑх, ырлӑхпа телей, малашнехи ҫитӗнӳсем тата пуласлӑха шанчӑклӑн пӑхма сунатӑп!

Чӑваш Республикин Пуҫлӑхӗ                                                            Михаил Игнатьев

Уважаемые соотечественники!

Поздравляю вас с Всемирным днем охраны окружающей среды, а всех экологов – с профессиональным праздником!

Рациональное природопользование, сохранение окружающей среды и природных ресурсов – одна из важнейших задач государства и общества.

Чувашия на протяжении многих лет входит в число наиболее экологически благополучных регионов страны. В основе этого достижения – наш совместный плодотворный труд и деятельная любовь к родной земле.

В республике внедряются новые эффективные технологии в сфере охраны окружающей среды, претворяются в жизнь важнейшие проекты, направленные на повышение экологической безопасности и сохранение природных ресурсов.

Наша цель на ближайший шестилетний период – в рамках национального проекта «Экология» ликвидировать на территории республики все несанкционированные свалки, выполнить мероприятия по оздоровлению Волги, расчистить реки, улучшить качество питьевой воды для населения, увеличить площадь  зеленых массивов.

В прошлом году завершились работы по рекультивации Пихтулинской и Ильбешевской свалок. Тем самым решена историческая проблема для населения городов Чебоксары, Новочебоксарска и Чебоксарского района, в хозяйственный оборот возвращены более 34 га земель.

С 2015 по 2019 год проведено лесовосстановление на общей площади около 3 350 га. За это время в наших лесах в несколько раз возросла численность диких зверей и птиц.

Убежден, что общими усилиями мы выполним все намеченные планы, сохраним и приумножим уникальное природное богатство нашей малой родины!

Выражаю признательность всем за бережное и заботливое отношение к природе. Желаю доброго здоровья, счастья, благополучия, дальнейших успехов и уверенности в завтрашнем дне!

Глава Чувашской Республики                                                           Михаил Игнатьев

05 июня 2019